Dlaczego warto, prowadzić jest firmę ogrodniczą?

Prowadzenie jakiejkolwiek działalności, niezależnie od jej rodzaju, powszechnie nazywane jako firma. Biznes ten ma dobre i złe strony medalu.
Prowadzenie własnego przedsiębiorstwa firmowego w branży ogrodniczo- usługowej obarczone jest zaletami, ale i też wadami.
Jeżeli zastanawiasz lub zastanawianie się wspólnie nad założeniem takiego biznesy musicie przede wszystkim – w pierwszej kolejności ocenić sami własne możliwości finansowe, wraz ze znajomością branży ogrodniczej.
Jeżeli zastanawiacie się nad tym już od dłuższego czasu, chcecie świadczyć taki rodzaj usług, a ogrodnictwo jest Wam bliskie? Artykuł ten poruszy najważniejsze sprawy związane z biznesem prowadzonym na usługach ogrodach i powinien być pomocnym w początkowej fazie rozkwitu interesu niczym kwiaty w ogrodach.

Miłość do ogrodu i roślin – znakomita pasja, siła napędowa Biznesu

Praca zawsze na zewnątrz, niezależnie od poru roku.
Sprawa oczywista dla wszystkich chętnych osób, chcących świadczyć
własne usługi ogrodnicze
Ponadto jako „etatowy ogrodnik” musisz mieć też pewne doświadczenie w tym zawodzie np.: ukończyłeś szkołę ogrodniczą, jesteś posiadaczem dyplomu z architektury krajobrazu. Zatem znakomicie wiesz: jak powinien wyglądać idealny ogródek, jak go przygotowywać do zimy, jaką regenerację stosować po mrozach oraz przygotowywać do wiosny- okresu ponownego rozkwitu roślin oraz jak dbać o ogród w ciągu całego roku.

Rejestracja własnej działalności usługowo – ogrodniczej

Na początek musisz zacząć od zarejestrowania świadczonych przez Ciebie usług ogrodniczych jako: działalność gospodarcza w postaci podmiotu jednoosobowego w CEIDG. Możesz to uczynić osobiście w urzędzie, za pośrednictwem Internetu lub skorzystać jednej z ofert wielu firm pomagających albo współpracujących na zasadach „franczyzy” w tym zakresie.

Narzędzia niezbędne do pracy

Na początek przydadzą się podstawowe narzędzia do prac w ogrodzie tj.: grabie, szpadel, sekator (tutaj nie warto oszczędzać na jakości wykonania narzędzia, sekator dobrej firmy jest znacznie trwalszy i dłużej posłuży), piła do cięcia grubszych gałęzi, widły, motyka, kilof, szufla, taczka oraz kosiarka. Jeśli Również dobrym pomysłem jest także inwestycja w dobrej klasy opryskiwacz – jeśli nie masz zbyt dużo środków finansowych w tej chwili, możesz wybrać tańszy, ręczny- jeżeli stać Cię na większy wydatek – wybór lepszego opryskiwacza będzie najlepszą opcją. Polecamy opryskiwacz spalinowy, który jest dokładniejszy, ma znacznie większy zasięg- znacznie wyżej sięga, niż ręczne opryskiwacze.

Przede wszystkim własne bezpieczeństwo i zdrowie, na początku kosztem późniejszego zysku.

W Twoim fachu, czyli pracy ogrodnika przydadzą się takiej rzeczy jak: drabiny, liny (są one niezwykle pomocne, zwłaszcza wtedy, gdy klient chce: wyciąć gałęzie oraz drzewa, a trzeba zabezpieczyć się przed upadkiem za pomocą lin). Także, co szczególnie najważniejsze jest w tej pracy, o czym szczególnie należy pamiętać:
Nie możesz być: „Ogrodnikiem z prawdziwego zdarzania” bez codziennego używania odzieży ochronnej – to taki „ogrodowy odpowiednik BHP”. Natomiast
sam strój jest dowolny, kwestia gustu i smaku w ubiorze. Należy też pamiętać o stosowaniu odpowiednich -do tych prac rękawic ochronnych, zresztą bez nich niewiele zdziałasz.

Dalsza inwestycja, prawdziwy pączek- wśród kosztów ogrodowych usług

Najważniejsza inwestycja w tej branży, jaka Cię czeka, tuż za rogiem, na samym początku to: kupno dużego samochodu.
Potrzebnego do pomieszczenia naraz całego Twojego ekwipunku sprzętowego, a także długie grabie lub szpadle.
Najlepiej, do takich celów kupić pojazd transportowy typu: van, ale może nadać się również mniejszy samochód, jednak aby miał on miarę mocny silnik – w kontekście przewożenia ciężkich przedmiotów.

Firma ogrody to też praca biurowa

Jest tak dosłownie, jak w każdym świadczeniu usług, opartym o działalność gospodarcza trzeba wystawiać: faktury, paragony, wypełniać pity podatkowe, uzupełnić kalendarz firmowy oraz szereg innych spraw biurowych.
Zawsze, kiedy pogoda nie sprzyja, a terminy nie ściskają, każą od razu ściskać żywiołowo i napięcie za szpadel można przeczekać ten czas w biurze, załatwiając formalności podatkowo- rozliczeniowe.

Kwestie podatkowe

Korzystna stawka VAT.
Sprawy podatkowe mają ogromne znaczenie dla firmy, która korzysta z VAT-u już na starcie bądź w późniejszych etapach jej funkcjonowania.
Szczególnie przy tym jasno określonych przychodach firmy. Właściwie wtedy nie bez znaczenia jest stawka podatkowa. Stawka określana na większość usług ogrodniczych wynosi 8%, czyli o wiele mniej niż w przypadku 23%.

Podsumowanie:
Branża ogrodnicza charakteryzuje się tzw. niską szkodliwością czynu społecznego w stosunku np. do branży medycznej, czy innych branż inżynieryjnych -wykonywanych zawodów, np. budownictwo.
Wszakże jest tutaj również wymagana i potrzebna wiedza, czasem nawet niemała, jednak i tak usługi ogrodnicze niższą skalę trudności, złożoności problemów i błędy wynikające z tych rzeczy jest niewspółmiernie mniejsza od odpowiedzialności, wcześniej wspomnianej: lekarskiej.

Jeżeli Jesteś: sercem, duchem oraz ciałem: „prawdziwym Ogrodnikiem, z krwi i kości”, wówczas ten rodzaj świadczonej pracy- usług ogrodniczych jest w sam raz, idealny tylko dla Ciebie.