Wraz z ponad 632 milionami użytkowników Internetu, chiński e-handel jest bezwzględnie jednym z największych i najszybciej rozwijających się rynków elektronicznych na świecie. W 2020 roku około 24,5% transakcji na rynku chińskim było wykonanych online. Dzięki opracowaniu i rozwojowi efektywnego systemu do realizowania zamówień w sieci Chiny znajdują się na czele wraz z Platformą Alibaba, która obejmuję 58,2% udziałów na chińskim rynku e-commerce.

Czym jest słynna Platforma Alibaba?

Platforma Alibaba jest platformą handlu hurtowego należącą do Alibaba Group, która z kolei jest największą z firm w branży e-handlu w Chinach. Alibaba prowadzi handel w oparciu o relacje B2B, jak i B2C, będąc pośrednikiem w procesie sprzedaży, co różni się na przykład od znanej platformy Amazon, która stawia na sprzedaż bezpośrednią. Alibaba oferuje setki milionów produktów z wielu kategorii, oferując swoim użytkownikom szeroki wybór i sprawną obsługę. Obecnie Alibaba cieszy się również rosnącym zainteresowaniem w Polsce. Rozważając import z Chin, Alibaba jest z pewnością platformą wartą uwagi. Chiny z roku na rok pną się ku górze na rynku e-commerce i niejednokrotnie wyznaczają nowe standardy, które warto obserwować.

Czy jest to bezpieczne?

Alibaba jest ogółem platformą bezpieczną, zakładając, że osoba zainteresowana zakupem będzie świadomie się po niej poruszać i zachowa pewne środki ostrożności. Z reguły zalecane jest zakupywanie produktów od chińskich dostawców oraz tak zwanych „Verified Suppliers”. Rekomendowane jest również korzystanie z płatności poprzez Alibaba Trade Assurance, które działa jako ubezpieczenie i zostało stworzone przez Alibaba Group. Należy jednak pamiętać, że odznaki takie jak “Verified Supplier” czy “Gold Supplier” nie dają nam stuprocentowej gwarancji, że dostawca jest wiarygodny. Zawsze zweryfikuj chińskiego dostawcę przed rozpoczęciem współpracy.

Czy warto kupować na Alibaba.com?

Przy zachowaniu ostrożności, z pewnością tak. Alibaba cieszy się ogromną popularnością nie bez przyczyny. Strona jest pełna produktów różnych kategorii i oferuje przystępne ceny. Problem jednak rozpoczyna się, gdy pod uwagę weźmiemy jakość niektórych z produktów oferowanych na platformie. Nie od dziś wiadomo, że sprzedawcy często koloryzują swoje produkty i przedstawiają je w fałszywy sposób na zdjęciach przy aukcjach. W związku z tym warto na początku zacząć od zakupu mniejszej ilości produktów (tzw. próbek), aby sprawdzić ich jakość i funkcjonalność przed zamówieniem hurtowym.

Należy również mieć na uwadze, iż import niektórych produktów może przysporzyć nam niemałe problemy w związku z normami bezpieczeństwa, które muszą spełnić produkty i wymaganiami, których znajomość jest bardzo ważna. Są to między innymi przedmioty z kategorii produktów dziecięcych, produktów nadających się do spożycia, a także elektroniki.

Sprawdź wymogi na import elektroniki z Chin!

Platforma Alibaba – zalety

Podsumowując, zakupy na Alibaba przynoszą z pewnością wiele korzyści dla przedsiębiorstw, które pragną wkroczyć na ogromny rynek chiński. Są to przede wszystkim ceny zagranicznych produktów w porównaniu z cenami na rynku Polskim oraz dostęp do wielu eksporterów na terenach krajów Azjatyckich. Dodatkowo Alibaba daje możliwość komunikacji z firmami, dzięki czemu istnieje także opcja negocjacji ceny produktów, które czasem nie są nawet dostępne na terenie krajów Zachodnich.

W jaki sposób można zarejestrować się na Alibaba.com?

  1. Wchodzimy na stronę Alibaba.com
  2. Klikamy w ikonę z napisem „Join free”.
  3. Wypełniamy dane i wpisujemy aktywny adres email.
  4. Wpisujemy otrzymany kod weryfikacyjny wysłany do nas poprzez podany adres email.
  5. Następnie wybieramy typ konta: sprzedawca lub kupujący.

I gotowe, można zacząć logować się na portal.