Od małego rodzice nam powtarzają, że znajomość języka obcego przyda się w znalezieniu dobrej pracy czy też, chociażby odwiedzając jakiś kraj w celach turystycznych. Nawet nie bardzo biorąc sobie do serca sugestie bliskich, nie jest dla nas nic straconego. Można bowiem bez większych trudności w ciągu kilku miesięcy wpoić sobie podstawowe zwroty, które ugruntują nasz start za granicą.

Nie tylko język angielski się przydaje

Zazwyczaj uczymy się języka angielskiego z racji jego uniwersalności, lecz warto uczyć się i innych języków. Doskonałym przykładem jest tu język francuski. Jest to bowiem nie tylko piękny język, lecz same jego opanowanie może być trudne. Z tego też powodu jest to bardzo cenna umiejętność. Do tego, jeśli nie zabraknie nam cierpliwości i damy sobie trochę czasu to osiągniemy zamierzony cel. Tylko ta postępując mamy szanse na opanowanie języka. Nie powinno to dziwić, gdyż ogólnie zdobywanie każdej nowej umiejętności wiąże się z tym, że trzeba w to włożyć nieco wysiłku. Na szczęście stosując rozmaite sztuczki i słuchając się swoich nauczycieli, powinno nam pójść o wiele łatwiej. Język francuski ma wiele wspólne z innymi językami romański, zatem mając jakieś podstawy w tej materii, opanowanie tych zagadnień będzie znacznie mniej skomplikowane. Zresztą jest to język znacznie prostszy niż np. te z rodziny języków słowiańskich.

Gramatyka opisowa języka francuskiego – zagadnienie nie do pokonania?

W zasadzie największym problemem dla uczących się tego języka, ale też i innych, jest gramatyka. Chodzi tu głównie o gramatykę opisową, która to obejmuje nie tylko odmianę i konstruowanie zdań. Chodzi o coś bardziej złożonego i nie każdy jest w stanie sobie z tym poradzić. Najistotniejszą sprawą jest tu zrozumienie tematu, jaki chcemy opanować i korzystanie ze wsparcia korepetytora. To szalenie istotne, gdyż na własną rękę raczej gramatyka opisowa języka francuskiego nie będzie szła nam za dobrze. Wynika to z faktu, że składają się na nią rozmaite zagadnienia obejmujące składnie zdań, fonetykę, czy fonologię. Do tego nie chodzi tu jedynie o same ćwiczenia, ale o zgłębienie zagadnień natury filologicznej. Bardzo przydatna jest w tym praca z nauczycielem, lecz na szczęście dobrych szkół języka francuskiego nie brakuje. Z pewnością taka też będzie i w naszej okolicy i wystarczy się tylko rozejrzeć.