Kreatywne działanie to dla mnie działanie nieszablonowe, otwarte, nie opierające się na cudzych pomysłach. Jest to wychodzenie z rutyny i rozumowanie na własny, nieprzeciętny sposób. Zdolność ta uwarunkowana jest w dużym stopniu poziomem inteligencji, wymaga jednak usprawniania i ćwiczeń. Wynikiem kreatywnego działania zawsze jest coś oryginalnego. Kreatywność wymaga zastosowania wyobraźni.

Moim zdaniem nie ma nic dziwnego w tym, że niektórzy ludzie bardzo pragną być kreatywni, osobiście uważam, że wszyscy powinniśmy do tego dążyć. Kreatywność to cecha ułatwiająca zarówno życie codzienne, jak i zawodowe. Myślę, że kreatywność to jedna z najbardziej cenionych cech przez potencjalnych pracodawców, pozwalająca się wyróżnić. Ogólnie kreatywność jest kluczem do sukcesu. Osoba chcąca postępować kreatywnie w codziennym życiu, powinna być przede wszystkim otwarta, odważna i ciekawa świata, powinna znać swoją wartość i chcieć coś w życiu osiągnąć. Poza tym uważam, że kreatywność w pewnym stopniu uwarunkowana jest inteligencją. Najważniejsze jest to, aby osoby chcące obudzić w sobie kreatywność nie bała się ryzyka i umiała przeciwstawić się światu.

Myślę, że zdolność do twórczego myślenia i działania można rozwijać poprzez codzienne starania i pobudzanie mózgu. Chodzi o poszerzanie własnych horyzontów i pobudzanie wyobraźni. Takimi działaniami może być na przykład czytanie książek, układanie puzzli itp. Ponadto do metod pobudzania mózgu można również zaliczyć wspierającą kreatywność burze mózgów. Zdecydowanie najbardziej kreatywni jesteśmy w dzieciństwie. Każde dziecko ma masę nietuzinkowych pomysłów, które zmieniają się z minuty na minutę. Dzieci nie mają w sobie żadnych blokad, czego nie można powiedzieć o dorosłych. Na pewnym etapie życia za bardzo zastanawiamy się „ co ludzie powiedzą”, albo boimy się iść szlakiem „ nieutartym” jeszcze przez innych. Poza tym często działamy bez namysłu, opierając się na doświadczeniach i schematach, wcale nie myślimy o tym że do pewnych spraw moglibyśmy podejść całkiem inaczej, bardziej kreatywnie.