Wszystko zostało opisane poniżej, co powinieneś wiedzieć oraz zrobić, aby prowadzić własny zakład samochodowy? Żeby móc otworzyć takie miejsce potrzebujesz: lokalu, wyposażenia, dostosowanego do planowanego zakresu usług, a także zasobów ludzkich, czyli fachowców – mechaników.

W treści artykułu znajdziesz odpowiedź na pytanie:
jak założyć warsztat samochodowy
Bądź na swoim, dzięki nam i razem z nami działaj na własną renomę. Dołącz do naszej sieci serwisów samochodowych. już teraz.

Co jest najważniejsze na początek, na start własnej firmy?

Własny warsztat samochodowy możesz uruchomić w przydomowym garażu. Aczkolwiek musisz zadbać, żeby pomieszczenie spełniało wymagania BHP, czyli: posiadało wentylację, posadzkę antypoślizgową, właściwe oświetlenie, a także urządzenia przeciwpożarowe, w tym przeciw przepięciom w sieci energetycznej.
Szczególnie jeżeli w wyposażeniu Twojego zakładu mają znaleźć się sprzęt poddawany regularnemu dozorowi technicznemu, tj.: podnośniki ciśnieniowe, dźwigniki, wciągniki, suwnice, żurawi. Wówczas musisz wystąpić o zezwolenie na ich używanie. Wniosek o wydanie należy złożyć w oddziale Urzędu Dozoru Technicznego. Kolejno kiedy, inspektor dozoru technicznego po przeprowadzonym badaniu urządzeń – wyda pozytywną decyzję (zezwolenie) na jego eksploatację oraz ustali formę dozoru technicznego.
Możesz przejść do następnych rzeczy.

Uwaga!: Takie same procedury obowiązują w przypadku: spraw technicznych dot.– Wulkanizacja , a maszyn do wykonywania napraw wulkanizacyjnych opon i kół.
Szczególnie kiedy zamierzasz oraz interesuje Cię świadczenie usług z zakresu:
wulkanizacja na zimno , oraz wulkanizacja na gorąco .

Określ formę działalności gospodarczej własnego przedsiębiorstwa

Forma prowadzonej działalności i rodzaj jej opodatkowania
Najczęściej wybieranym rodzajem spółki- jest jednoosobowa działalność gospodarcza. Oczywiście istnieje jednak opcja prowadzenia warsztatu pod każdą inną formą:

-spółka cywilna,
-spółka jawna,
– spółka z o.o.,
-spółka komandytowa,
-spółka partnerska (tylko i wyłącznie dostępna dla wolnych zawodów).

Opodatkowanie firmy, jakie?

Forma opodatkowania działalności jest zależna od zakresu wykonywanej działalności. Najmniejsze stawki podatku ustalane są z góry na rok przez naczelnika urzędu skarbowego albo ryczałt, na poziomie 8, 5%.

Inne następujące podatki odpowiednio wynoszą: 17 albo 32% – przy czym, jeśli dochody uzyskiwane są z różnych źródeł. Istnieje też podatek liniowy 19%- kiedy warsztat samochodowy jest jedynym źródłem utrzymania.

Wybór odpowiedniego PKD

Podczas rejestracji firmy zajmującej się naprawą aut obowiązkowe jest kodów PKD, które opisują działalność. Kody te używane są w czasie w tzw. klasyfikacji podmiotów gospodarczych dla nr. REGON.
Kody dla warsztatów samochodowych, w sekcji: G – (Handel hurtowy i detaliczny; naprawa pojazdów samochodowych i motocykli):

-Kod 45 (Handel hurtowy i detaliczny pojazdami; naprawa pojazdów samochodowych),
-Kod (PKD) 45.2, klasa 45.20 (konserwacja, naprawa pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli). Dodatkowo Twoją działalność mogą opisywać:
-Kod 45.4, klasa 45.40, kod PKD 45.40.Z (naprawa motocykli lub sprzedaż części i akcesoriów do nich),
-Kod 45.3, klasa 45.32, kod PKD 45.32.Z (sprzedaż detaliczną części i akcesoriów samochodowych).

Niezbędny CEIDG i KRS dla jednoosobowych spółek

W przypadku prowadzonej działalności gospodarczej -jednoosobowej, należy złożyć wniosek o rejestrację do CEIDG, który jednocześnie jest wnioskiem o przyznanie numeru REGON i NIP.
Wniosek w tym celu można złożyć bezpośrednio drogą elektroniczną albo za pośrednictwem urzędu miasta czy urzędu gminy. Jeśli chcesz prowadzić
warsztat samochodowy w formie spółki handlową, wtedy musisz zgłosić/ zarejestrować swoją firmę w KRS – wniosek możesz złożyć w formie papierowej albo za pośrednictwem Internetu.

Osobne konto firmowe w banku na poczet własnego biznesu

Po dokonaniu zarejestrowania własnej działalności, pozostaje założenie konta firmowego oraz zadbanie o właściwą księgowość – prowadzoną samemu lub z pomocą biura rachunkowego.

Uwaga!: Musisz pamiętać o zakupieniu też odpowiedniego programu finansowego do prowadzenia księgowości własnego przedsiębiorstwa.

Skoro już wiesz, jak założyć warsztat samochodowy ? Wprowadź swój pomysł na tor motoryzacyjny, na własnym kodeksie działania wobec konkurencji.

Dołącz do nas, znanej sieci serwisów samochodowych.
Nasza sieć serwisowa obejmuje już ponad 1 0000 partnerów na obszarze Polsce. W jej skład wchodzą m.in. najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci pracują w pełni wykwalifikowani i doświadczeni mechanicy samochodowi, naprawiający każdą awarię szybko i skutecznie. Wszystkie nasze warsztaty samochodowe posiadają nowatorskie rozwiązania technologiczne – w celu jak najlepszej oraz najkrótszej diagnozy usterki.