Mimo wzrostu świadczeń emerytalnych, większość seniorów ledwo wiąże koniec z końcem. Mnóstwo osób koło siedemdziesiątki nie posiada żadnych oszczędności, mimo iż pracowali przez wiele lat. Emerytura poza ZUS bądź inne źródło dochodu wydają się jedynym rozwiązaniem na problemy finansowe obecnych i przyszłych emerytów.

Wiele osób w wieku produktywnym zastanawia się już teraz, jak oszczędzać na emeryturę, aby nie musieć głodować i być na utrzymaniu dzieci.
Kiedy szukamy sposobów na to, jak odkładać pieniądze na emeryturę, powinniśmy pamiętać, że samo gromadzenie gotówki nie do końca jest dobrym pomysłem. Inflacja oraz co za tym idzie spadek wartości zgromadzonej sumy, sprawi, że kwota nie będzie satysfakcjonująca i nie pozwoli na godne życie.
Umieszczenie pieniędzy na długoterminowych lokatach oraz różnorakie przemyślane inwestycje będą pomocne w czerpaniu przyszłych zysków. Emerytura poza ZUS wymaga jednak od nas abyśmy rozsądnie dysponowali gotówką. Jedną z najbezpieczniejszych inwestycji będzie zakup złota. Złoto rzadko traci na wartości i po kilkunastu latach możemy sprzedać je z dużym zyskiem. Jak odkładać na emeryturę w przypadku, gdy mamy dużo więcej wolnej gotówki?

Kolejną ciekawą inwestycją jest zakup mieszkania pod wynajem. Dzięki tej opcji do naszej kieszeni trafi co miesiąc kwota rzędu tysiąca złotych wzwyż, w zależności od powierzchni i standardu lokalu. Taki pomysł na to, jak oszczędzać na emeryturę jest bardzo popularny i pozwala nie tylko odłożyć gotówkę, ale i zasila nasz portfel podczas, gdy pobieramy emeryturę z ZUS.
Jeśli myślimy o tym, jak odkładać pieniądze na emeryturę, oprócz inwestycji w złoto możemy umieścić pieniądze na lokacie. Pamiętajmy jednak, że należy wybierać tylko sprawdzone banki z odpowiednim kapitałem. Szerokim łukiem należy omijać wszelkie parabanki czy placówki obiecujące nierealne super wysokie zyski. Emerytura poza ZUS w takim wydaniu umożliwia jednorazowe zasilenie konta pokaźną sumą, np. podczas wygaśnięcia lokaty czy sprzedaży złota.

Pytanie odnośnie tego, jak oszczędzać na emeryturę musi uwzględnić też wysokość naszych zarobków. Idealnie jest, gdy z wypłaty możemy odłożyć około 30-40% gotówki. Podnoszenie kwalifikacji zawodowych, nieuleganie pokusom łatwych zakupów i przemyślane inwestycje mogą nam przynieść realne korzyści w postaci, jaką jest emerytura poza ZUS. Także unikanie kredytów konsumpcyjnych i życie na poziomie odpowiadającym zarobkom pomogą nam w przyszłości uniknąć biedy, głodu czy upokorzenia związanego z ubóstwem.