Zła dieta, zbyt mało ruchu to grzechy główne współczesnego społeczeństwa. To prowadzi do nadwagi i otyłości, która staje się realnym problemem, z którym należy walczyć. Jak zadbać o siebie, aby nie znaleźć się w grupie ryzyka?

Jednym ze sposobów kontroli wagi ciała jest obliczanie BMI, czyli Body Mass Index. Jest to wskaźnik, który pozwala określić czy nasza waga, w stosunku do naszego wzrostu jest prawidłowa. Obliczanie BMI pozwala sprawdzić czy mamy nadwagę, otyłość czy może niedowagę.

Aby obliczyć BMI wystarczy skorzystać z prostego wzoru matematycznego:

BMI = masa ciała (kg)/wzrost2 (m)

Przykład: BMI osoby ważącej 70 kg i mierzącej 175 cm będzie wynosiło: 70/(1, 75)2=22, 86.

Wyniki BMI:

BMI<18, 5 – niedowaga
18, 5-25 – prawidłowa masa ciała
25-30 – nadwaga
BMI>30 – otyłość

Czy warto obliczać wskaźnik BMI?

[/b]

Jeśli ktoś się zastanawia czy jego waga mieści się w normie, powinien skorzystać z kalkulatora BMI. W szybki i łatwy sposób będzie mógł uzyskać odpowiedź.

Regularne obliczanie BMI najlepiej pokazuje, czy dzieje się coś niepokojącego z naszym zdrowiem. Jeśli nagle przybraliśmy na wadze, a nasz wskaźnik jest blisko górnej granicy, wiemy, że powinniśmy zastosować odpowiednią dietę. I w drugą stronę, działa to tak samo. Zbyt szybkie chudnięcie i spadający blisko dolnej granicy wskaźnik, może nam zasygnalizować problemy ze zdrowiem.

Sprawdzając BMI możemy zacząć działać, gdy tylko organizm zaalarmuje nas, że jesteśmy zbyt ciężcy, albo zbyt szczupli.

Jak obliczyć BMI u kobiet i mężczyzn?

Kobiety i mężczyźni różnią się budową ciała. Zazwyczaj kobiety są drobniejsze, a mężczyźni znacznie tężsi. Fizjologicznie kobiety mają mniej tkanki mięśniowej, a więcej tłuszczowej. U mężczyzn sprawa wygląda odwrotnie.

Dlatego też, nawet przy tych samych wskaźnikach wagi i wzrostu i tym samym BMI, wynik u kobiety i mężczyzny należy interpretować zupełnie inaczej. Kluczowym jest poziom tkanki tłuszczowej. Im większy, tym nasze zdrowie jest bardziej zagrożone. Warto więc brać pod uwagę różne wskaźniki pomiaru ciała.

Czy warto się przejmować wskaźnikiem BMI?

Jeśli wskaźnik Body Mass Index jest poniżej 18, 5 wówczas możemy mówić o niedowadze. Jest ona równie niebezpieczna dla zdrowia, co nadwaga. Może prowadzić do problemów z gospodarką hormonalną, ogólnej apatii, braku witamin w organizmie. To sygnał dla nas, że należy udać się do specjalisty, aby zacząć działać.

Jeśli wskaźnik BMI znajduje się między 25 a 29, 99, wówczas mówi o nadwadze. To również sygnał dla nas, aby wziąć się za siebie i zacząć zmieniać swoje codzienne nawyki na zdrowe. Powyżej 30 to sygnał o otyłości. Tu powinniśmy udać się do specjalistów, którzy w zdrowy sposób pomogą schudnąć.

Wartości, które nie mieszczą się w określonej normie powinny budzić nasz niepokój. To sygnał dla nas, aby zmobilizować się do działania i zadbania o własne zdrowie. Bo nie ma nic ważniejszego ponad to.

Dlatego warto przejmować się obliczaniem BMI, bo każda nieprawidłowość to sygnał do skontaktowania się z lekarzem, dietetykiem czy trenerem personalnym.