Zanin zostaną omówione przykłady z życia codziennego, trzeba wiedzieć co to znaczy Poka-Yoke, Jidoka, Andon

POKA-YOKE – to metoda, która zapobiega wadom powstałych w wyniku błędów, pomyłek popełnianych przez nieuwagę, brak koncentracji człowieka.
JIDOKA – urządzenie lub system, które wstrzymuje proces produkcji, za każdym razem, gdy powstanie wadliwy produkt.ANDON -narzędzie służące do kontroli procesów i przekazania za pomocą sygnałów świetlnych i dźwiękowych
Poka-yoke, jidoka, Andon to narzędzia Lean Management. Jest on głównie używany w celu ułatwienia produkcji, lecz każdy człowiek również w życiu codziennym spotyka się z Lean Management.
Przykładem może być dowolny pojazd z elektroniką. Przy wskaźnikach są umieszczane diody, które zapalając się przekazują informacje, np przy małej ilości oleju silnikowego, płynu hamulcowego czy paliwa, wysokiej temperatury w silniku. Niekiedy takie przekazy są wzmocnione o sygnały dźwiękowe. Zapalające się diody przekazują informacje również o poważnych awariach, na przykład awaria systemu ABS. Po przekręceniu kluczyka w stacyjce do pierwszego poziomu lampka zaświeci się, ale powinna zgasnąć po kilku sekundach. Będzie się świecić na stałe jeśli system będzie niesprawny. Kontrolka też zapala się w momencie awarii świec żarowych silnika Ważne informacje może przekazać sama kolorystyka. Wyróznia się trzy główne kolory kontrolek:
•Kontrolki czerwone – sygnalizują bardzo poważną awarię dla pojazdu
•Kontrolki pomarańczowe – oprócz awarii mogą oznaczać także uaktywnienie niektórych systemów, w które jest wyposażone auto
•Kontrolki zielone – nie sygnalizują awarii, tylko określają poszczególne funkcje, w które auto zostało wyposażone
Nie tylko w pojazdach są systemy oparte o narzędzia Lean. Odpowiedni kształt zapobiega wielu błędom. na przykład obcięty narożnik w kartach SIM wymusza jej prawidłowe włożenie do telefonu komórkowego czy obcięty narożnik dyskietki 3. 5 cala HD umożliwia jej umieszczenie w komputerze jedynie w prawidłowy sposób.

 

Budowa gniazd USB też uniemożliwia nieprawidłowe włożenie kabla. Gdy następuje próba podłączenia kabla USB w niewłaściwy sposób, niektóre urządzenia się wyłączają.
Narzędzia Lean są też w czujnikach do wykrywania czadu. Urządzenie wykorzystuje półprzewodnik, który zmienia swoje właściwości pod wpływem niewielkiego stężenia tlenku węgla utrzymującego się w powietrzu przez dłuższy czas. Alarmuje domowników za pomocą sygnału dźwiękowego oraz świetlnego np. mrugającej diody. Niektórzy producenci, w celu zwiększenia skuteczności urządzenia, stosują w urządzeniu dwa czujniki – elektrochemiczy oraz temperatury. Niektóre sprzęty wyłączają się z powodu wysokiej temperatury. Przykładem może być przegrzany procesor w laptopie. Samoistne wyłączenie ma na celu uniknięcia poważnych awarii czy nawet pożaru. W celu uniknięcia błędów związanych z temperaturą, stosuję się w np. piekarnikach lub żelazkach termostat. Termostat podtrzymuje pożądaną temperaturę urządzenia, to zapobiega przypieczeniu ciasta czy też przypaleniu koszuli. Narzędzia Lean informują również o tym, że niedługo trzeba będzie załadować baterię w urządzeniu. Przeważnie taki przekaz jest świetlny i dźwiękowy.

Same przekazy dźwiękowe też mogą informować niebezpieczeństwach np o pożarze., również są przydatne w codziennych sytuacjach: mikrofalówka piszczy po pogrzaniu jedzenia czy budzik, który zdzwoni o określonej porze. Zastosowania Lean są też w sprzętach AGD. Kiedy woda osiągnie temperaturę 100 ºC elektryczny czajnik się wyłącza, czy toster ”wyrzuca” upieczone grzanki.
Bankomat opiera się na systemie POKA-YOKE. Automat ten najpierw oddaje kartę bankomatową i dopiero po jej odebraniu przez użytkownika, wydaje pieniądze. Jeśli ich nie odbierzemy, to automat je chowa z powrotem po 30 sekundach. Kolejnym przykładem jest czerwone kółko na środku patelni. Kółko przybiera znacznie intensywniejszy odcień gdy patelnia jest już wystarczająco gorąca aby rozpocząć smażenie. To daje nam sygnał o temperaturze patelni. Narzędzie Lean też jest używane w gastronomii. Aby ustrzec się przed wyrzucaniem tacek do kosza przez klientów, w blatach umieszczone są specjalne otwory odpowiednio mniejsze w stosunku do tacki. System Poka również jest zastosowany niekiedy w szafkach na dokumenty. Wysuniecie zbyt wielu szuflad z aktami grozi wywróceniem szafki. Otwarcie jednej szuflady uniemożliwia otwarcie pozostałych, zmniejszając prawdopodobieństwo wywrócenia się szafki. Wlew do paliwa w samochodach ma trzy zabezpieczenia: korek wlewu paliwa jest na lince, uniemożliwiając zgubienie; odpowiednia średnica wlewu uniemożliwia zatankowanie niewłaściwego paliwa (ON/ benzyna); specjalny czujnik w pistolecie uniemożliwia przelanie paliwa. POKA-YOKE również jest w wannie czy w zlewie, jako wbudowany otwór odpływowy, który chroni łazienkę przed zalaniem, gdy lustro wody w umywalce sięga niebezpiecznie wysokiego poziomu. Gwizdek przy czajniku na kuchenki zagwidze kiedy woda osiągnie temperaturę 100 ºC – to również jest przykładem Poka-yoke.

Sygnalizator świetlny może być przykładem systemu ANDON. W tym przypadku wizualizacja wprowadza ład, i co najważniejsze zwiększa bezpieczeństwo na drogach,
sygnał czerwony – zabrania wjazdu za sygnalizator, a pieszym – wejścia na przejście dla pieszych,
•sygnał czerwony z żółtym – zabrania wjazdu za sygnalizator informując jednocześnie o zmianie nadawanego sygnału na zielony,
•sygnał zielony (dla pieszych – ciągły) – zezwala na wjazd za sygnalizator, a pieszym – wejście na przejście dla pieszych,
•sygnał żółty ciągły – zabrania wjazdu za sygnalizator, chyba że w momencie jego zaświecenia kierujący pojazdem był tak blisko sygnalizatora, że nie mógłby się przed nim zatrzymać bez gwałtownego hamowania, informując jednocześnie o zmianie nadawanego sygnału na czerwony.
Wizualne zarządzanie również może być pomocne przy segregacji, przykładowo używając pojemników z napisem na konkretną przyprawę czy kolorowych teczek lub segregatorów
porządkując dokumenty. Przy selekcji opadów można wykorzystać system wizualnego zarządzania. Kolory i oznaczenia na pojemnikach na śmieci informują o tym jak posegregować odpady i do jakich pojemników trzeba wrzucić już pogrupowane śmieci.