Niegdyś to właśnie na nieruchomościach można było zarobić najwięcej. Takie inwestycje cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, gdyż praktycznie na przestrzeni kilku lat, gwarantowały stosunkową dużą stopę zwrotu. Czy w ostatnich latach w tej kwestii coś się zmieniło, czy nadal inwestowanie w tej branży jest bardzo opłacalne i sporo na tym można zarobić? Jakie możliwości otwierają się przed inwestorami na współczesnym rynku? To tylko garść informacji, jakie można zaczerpnąć z poniższego artykułu.

Rynek nieruchomości na przestrzeni ostatnich lat

W ostatnich latach ceny nieruchomości znacznie poszły w górę. Obecnie, w dużych miastach takich jak Kraków, Gdańsk czy Warszawa, już nikogo nie dziwią ceny mieszkań w granicach dziesięciu tysięcy za metr kwadratowy. Osoby, które zainwestowały w zakup nieruchomości kilka lat temu mogą cieszyć się dużym zyskiem. Wśród inwestorów pojawiają się obawy, że złote czasy inwestowania w nieruchomości powoli mijają i że ceny mieszkań są obecnie na tak dużym poziomie, że nie tylko wzrost ich cen wyhamuje, lecz mogą także zacząć powoli tracić na wartości. Specjaliści jednak uspokajają, że inwestycja w nieruchomości, zwłaszcza w dużych ośrodkach miejskich jest wciąż opłacalna.

Skup mieszkań używanych i ich remont

Inwestować w nieruchomości można na kilka sposobów. Jednym z nich jest kupowanie nowych mieszkań i przerabianie ich na apartamenty pod wynajem. Strategia ta opłacalna jest w dużych miastach, do których wciąż przyjeżdża wiele osób w poszukiwaniu szansy na większy zarobek. Standardy oczekiwań najemców stale rosną i coraz większa grupa z nich poszukuje właśnie apartamentów na wynajem. Dotyczy to w dużej mierze klientów zagranicznych, których firmy wysyłają do Polski na delegacje, jednak i rodzimi najemcy także coraz częściej interesują się lokalami na wynajem o wysokim standardzie. Inna strategia zakłada kupno mieszkań z drugiej ręki, często do generalnego remontu. Jeżeli ktoś, choć odrobinę zna się na tej branży, to stosunkowo niskim kosztem może takie mieszkanie wyremontować i doprowadzić do przyzwoitego stanu, a następnie może wynająć je z dość dużym zyskiem. Taka strategia inwestycji w nieruchomości sprawdzi się i w dużych miastach i w mniejszych miejscowościach. Coraz chętniej skupowane są przez inwestorów także stare, drewniane domy nadające się do generalnego remontu. Można je kupić znacznie poniżej wartości rynkowej, gdyż osoby sprzedające nie widząc w nich żadnego potencjału, chcą się ich jak najszybciej pozbyć. Może to być dobry sposób na wysoki zarobek.